Cyklistický spolek Stodůlky - CSS Dres Cyklistického spolku Stodůlky
 
 

Historie závodu Stodůlky-Karlštejn-Stodůlky

Motto:
Jízda na kole je krásná - pokud člověk bere kolo jako živoucí bytost. Měl by s ním hovořit, měl by mu domlouvat, měl by mu po návratu poděkovat. A měl by vědět, že tato bytost potřebuje péči. Se svým kolem jsem hovořil, vysvětloval mu, že musí dojet a když dojelo, ocenil jsem to se skutečnou vděčností...

Miroslav Horníček
"Chvála pohybu"

Je dobré dojet, ale jsou lidé, kteří chtějí závodit - měřit své síly s ostatními a vítězit. A pro všechny ty, kteří chtějí vyhrávat, ale i pro všechny, kterým stačí dojet je tady cyklistický závod.

Karlštejn

V dětství jsem žil v Karlových Varech, líbila se mi cyklistika a vždy v září jsem se chodil dívat na nejslavnější československý závod Praha - Karlovy Vary - Praha, dlouhý přes 250 km. Protože jsem si chtěl také zazávodit, ač nejsem závodník, rozhodl jsem se založit závod, který by připomínal tento slavný závod a napadl mě název Stodůlky - Karlštejn - Stodůlky, který měřil asi 50 km. Nyní jsem měl závod, trasu a potřeboval jsem sehnat závodníky. Podařilo se mi pozvat na první měření sil 7 závodníků: Bohata, Brdlík, Čapek, Dražan, Kautský, Pohunek, Švagr, které vidíme na fotografii.

první závod

Historickým vítězem prvního závodu se stal Milan Švagr v čase 1:36:30 hod, který je také zvěčněn na fotografii.

Milan Švagr

Z počátku jsme jezdili bez startovních čísel, bez přileb, nebyli pořadatelé, trať nebyla značena, neměli jsme sanitku. Závod se původně jezdil jako půlročník, ale asi po pěti letech se rozrostl natolik, že pořádat ho dvakrát do roka by stálo mnoho úsilí a začal se jezdit pouze v září.

Aby se mohlo závodit oficiálně, bylo nutné vymyslet nazev spolku, který zní "Cyklistický spolek Stodůlky" viz. stanovy.

Od 11. ročníku závodu máme sponzory a jezdíme s čísly - viz foto "Vedoucí skupina stoupá na pověstnou Třebáň" a nejrychlejší trio - zleva: Milan Švagr (3.), André Vebr (2.), Eduard Pinkava (1.).

Stoupání na Třebáň

Nejrychlejší trio

Počínaje 13. ročníkem se zvetšila délka závodu asi na 65 km. Od 14. ročníku pořádáme závod ve spolupráci s MÚ MČ Praha 13. Vítěz dostává putovní cenu na 1 rok a dary od sponzorů. V letošním roce se závod pojede již po osmnácté s jednoroční přestávkou (rok 2000).

Dosavadní vítězové jednotlivých ročníků (2010):

1.Švagr Milan13.Vitáček Tomáš25.Vitáček Tomáš
2.Švagr Milan14.Černošek Jaroslav26.Kakač Miroslav
3.Švagr Milan15.Šimánek Ladislav27.Kunta Jan
4.Švagr Milan16.závod se nekonal28.Jelínek Václav
5.Pollner Otakar17.Krob Pavel  
6.Švagr Milan18.Studenovský Martin  
7.Pinkava Eduard19.Studenovský Martin  
8.Pinkava Eduard20.Koš Michal  
9.Vebr André21.Koš Michal  
10.Vebr André22.Skýba Jiří  
11.Pinkava Eduard23.Krob Pavel  
12.Vejvoda Josef24.Koš Michal  

Na závěr chci poděkovat několika lidem, kteří se podíleli na vzniku závodu - mé rodině, L. Markovi, dr. Pohunkovi, autorce našeho loga M. Holubové, řidiči doprovodného vozidla J. Peckovi a J. Kejhovi, který po mě převzal ředitelování závodu. Můj dík patří samozřejmě i ostatním členům spolku.

Miloš Brdlík
Historický přehled startujících závodníků

   
Cyklistický spolek Stodůlky - CSS, Živcových 400/30, 155 00 Praha 5 - Stodůlky ©2006-2024 CSS, Všechna práva vyhrazena